Rekonstrüksiyon : Onarım Cerrahisi

Çene Cerrahisi

Üst ve alt çene birbirlerine göre önde veya geride olabilirler. Bu durumda hem şekil hem konuşma hem de çiğneme sorunları olabilir. Bu durumda çene eklemi de olumsuz etkilenecektir. Bu ameliyatlarda üst ve alt çene kemiklerine osteotomi yapılarak ilerletme veya geriletme yapılarak çenenin ve dişlerin tam olarak oturması sağlanmaktadır.

Yüz Kemiği Kırıkları

Kazalarda özellikle emniyet kemeri veya kask kullanmayan sürücü veya yolcularda yüz kemiklerinde kırıklar oluşabilmektedir. Bu kırıklar ameliyatla kaymış oldukları yerden olması gereken anatomik yerlere alınarak miniplak ve vidalarla tespit edilmektedir.

Yüz Felci

Yüz felcinde en önemli sorun göz kapaklarının kapatılamamasıdır ki bu da gözlerde kuruluğa neden olarak görme kayıplarına yol açabilir. İkinci sorun ise yanağın aşağıya doğru sarkmasıdır. Yüz felcinde kazaya bağlı sinir yaralanması var ise sinir onarımı yapılarak iyileşme sağlanabilir. Eğer ileri evrede yüz felci sözkonusu ise temporal kas denilen çiğneme kası göz kapaklarına ve yanaklara transfer edilerek hem göz kapaklarının kapanması sağlanmakta hem de yanak askıya alınmaktadır.

Yarık Dudak - Yarık Damak

  Yarık dudaklı bebekler 3. Ayda estetik amaçlı, yarık damaklı bebekler 9. Ayda konuşmanın düzgün olması amacıyla ameliyat edilmektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğü

Doğuştan veya kaza sonucu üst göz kapağı tamamen açılmayabilir. Bu durumda üst göz kapağını açan levator palpebra superior kası bulunarak kısaltılmaktadır. Eğer kasda tamamen kayıp varsa alına askılama yapılmaktadır.

Hipospadis

  Penisde dış idrar yolu doğumsal bir anomali olarak tam uçta değil, daha önceki bir bölgeden dışarı açılabilir. Bu hem üreme hem de işemede sorun yaratan anomalidir. Bu olgularda idrar yolu penisin uçuna gelecek şekilde yeni idrar yolu oluşturulmaktadır.

El Cerrahisi

Elde doğuştan fazla parmak olabilir, parmaklar birbirine yapışık olabilir. Kaza sonucu damar, sinir veya tendonlarda kopmalar olabilir. Plastik cerrahi teknikleri sayesinde bu hasarlar onarılabilmektedir

Deri Kanserleri

Güneş ışınlarının etkisiyle son yıllarda deri kanserlerinde artış olmaktadır. Deri kanserleri bazen ölümcül olabilmektedir. Halk arasında dillendirilen “benleri aldırmayın, alınırsa kanserleşir” sözü gerçeği yansıtmamaktadır. Erken teşhis ve tedaviyle çok daha başarılı sonuçlar alınmaktadır.


Dudak Kanserleri

Sigara ve güneş ışınlarının daha çok neden olduğu dudak kanserlerinde çok geniş doku çıkartılsa da Plastik Cerrahi sayesinde doğala yakın dudak komşu dokulardan yapılmaktadır. 

Tükrük Bezi Tümörleri

İyi veya kötü huylu tükrük bezi tümörlerinin cerrahi tedavisi sağlanmaktadır.

Kulak Kepçesi Yapımı

En az iki seanslı olarak yapılmaktadır. İlk seansta kaburgaların kıkırdak kısmı alınarak kulak kepçesinin ana çatısı oluşturulup kulak kepçesinin olması gerektiği yerdeki deriye gömülmektedir. 6 ay boyunca şekillenen kulak kepçesinin arka kısmı 2. Seansla yapılmaktadır. 

Sorular

Hastaların soruları varsa, bizim de yanıtlarımız var.  Bizi aramaktan çekinmeyin.